1xbet

Ethereum Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Posted in İnceleme Yorum yapılmamış

Ethereum , namı diğer Bitcoin ver.2 İlk defa Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan ve kendilerinin bile beklemediği büyük bir ilgi ile karşılaşan Ethereum dışarıdan bakıldığında bir “ altcoin ” gibi görünse de aslında diğer altcoinlere nazaran çok daha fazla yenilik içerin bir sistem.

Tek bir cümle ile açıklamak gerekirse, Ethereum Projesi, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir Kripto İşletim Sistemidir. Bitcoin gibi merkezi olmayan bir kripto para mantığındadır. Ehhereum da Bitcoin gibi blockchain sistemine entegredir.

[casino-table sites=’81, 87, 73, 84, 77, 326, 29, 28, 147, 132, ‘ field=’payout’ ]

Erhereum özellikle 2017 nin sonları , 2018 in başların da 2000 dolar seviyelerin de alıcı bularak acaba bitcoinin tahtından indirebilecek mi dedirtti.Ancak maalesef beklenen olmadı. Ethereum kurucularından Vitalik Buterin’in de dediği gibi Eğer kripto paralar ile diğer para türleri ve değerli kaynakları karşalaştırıyorsak, Bitcoin Altın Ethereum ise petroldür diyerek konuyu kısaca özetlemiştir.

Ethereum’un en harika özelliklerinden biriside mining algoritmasının kolaylığından dolayı normal bir bilgisayar ile bile çok rahat mining yapılabiliniyor olması.Ethereum mining ağını ne kadar çok katılımcı kullanırsa sistem o kadar stabil ve güçlü oluyor.

Ethereum Nedir ki Bitcoin’e Kafa Tutuyor ?

Ethereum’ u özel kılan en önemli şey kesinlikle arkasında barındırdığı teknolojidir. Teknolojik olarak Bitcoinden daha gelişmiş bir yazılıma sahiptir. Peki neden bitcoin den daha değerli değil? Çünkü öncelikle Ethereum un kurucunun bile Bitcoin’in tahtında gözü yok ve Bitcoin ilk çıkan kripto para olduğundan dolayı fiyatının her zaman sıralama olarak 1. Sırada olması oldukça normaldir.

Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Farklar

Bitcoin’in her bir blok ekleme süresi 10 dakikadır, Ethereum’da bu süre 15 saniyedir. Bu da işlemlerin daha hızlı teyitleneceği anlamını taşır.

Madencilik yoluyla kazanılan Bitcoin miktarı her dört yılda bir yarıya kesintiye uğrar. Üretilen toplam Bitcoin miktarı 21 milyona ulaşınca üretim durdurulacaktır.  Ethereum’un sınırı ise ebedi değil yıllıktır ve bu rakam 18 milyondur. Bu nedenle farklı yerlerde işleme girmesini ve alım-satımlarda kullanılmasını kolaylaştırır.

ethereum-nedir-nasil-kullanilir

Bitcoin’in madencilik sistemleri, işlemci gücünüze ya da elinizdeki sistem sayısına bağlı olarak değiştiği için biraz adaletsiz durum ortaya çıkartır. Ethereum’da ise ekran kartlarıyla eşitlikçi ASIC denilen bir sistemle üreticiler arasındaki dengenin korunması sağlanır.

Bitcoin daha çok “dijital altın” olarak görülüyor çünkü değeri astronomik boyutlara ulaşmış durumda. Ethereum, daha çok ise “dijital para birimi” olarak kabul görüyor.

Ethereum’u açıkladığımıza göre en önemli soruya gelelim.

Ethereum nedir ? Ethereum’u Nereden Satın Alabilirim ?

Ethereum’u Türkiyede Koineks,Koinim ve BTCTürk Borsalarından ve Dünya borsalarından bitfinex, binance gibi borsalardan kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Yorum yapın